Mulesing free – kas tai yra ir ką turėtumėte apie tai žinoti?

  • Mulesing free – kas tai yra ir ką turėtumėte apie tai žinoti?

Pastaraisiais metais vis dažniau sulaukiame iš klientų (tiek Lietuvos, tiek užsienio) klausimų, ar Green Rose drabužiai siūnami iš audinio, kuris yra gaminamas iš merino vilnos, kuriai užauginti nenaudojamas mulesing? 

Iš tikrųjų labai džiaugiamės, jog mūsų klientai tuo domisi, klausia ir apskritai jiems tai rūpi. Iš karto atsakysime, jog Green Rose naudojamas audinys yra pagamintas iš vilnos, kuriai užauginti nenaudojamas mulesing. Na o tiems, kam įdomu daugiau paskaityti, kas tai yra, į ką atkreipti dėmesį, perkant merino drabužius, pasidalinsime daugiau informacijos apie tai toliau straipsnyje.


Mulesing free – kas tai?

Lietuvoje apie tai, tikriausiai, kalbėsime pirmieji. Bent jau mes informacijos lietuvių kalba apie tai neradome. Taip pat kiti merino drabužių pardavėjai Lietuvoje informacijos apie tai nepateikia. Taigi belieka tik spėlioti, ar jų gaminiai irgi yra iš vilnos, kuri užauginta be mulesing. Papasakosime apie mulesing plačiau, o jūs patys spręskite, ar jums tai yra svarbu, ar ne.

Mulesing sąvoka susijusi su vilnos gamybos procesu. Kaip žinia, merinosų vilna auga ant tam tikros rūšies avių. Šios rūšies avių oda yra labai raukšlėta. Šios raukšlės sukelia gana daug problemų, ypač prie uodegytės, kur renkasi drėgmė, išmatos ir šlapimas. Tai yra puiki terpė dėti kiaušinėlius tam tikros rūšies muselėms, kurios dažniausiai sutinkamos Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Kaip yra žinoma, šiose šalyse yra daugiausiai užsauginama merino vilnos. Iš kiaušinėlių, padėtų avies raukšlėse, išsirita lervos. Tokiu būdu gyvūnui sukelia infekcijas, dėl kurių avys miršta.  

XX amžiaus pradžioje ūkininkas, vardu Johnas Mulesas, kirpdamas avį, netyčia nupjovė odą nuo užpakalinės dalies. Užgijus odai ir susidarius randui, buvo pastebėta, jog ten nebuvo raukšlių bei kailio ir taip nesirinko aplink uodegą nešvarumai ir muselės nebedėjo kiaušinėlių. Taip gimė naujas mulesing procesas.

Australijos nacionalinė ūkininkų federacija teigia, kad be šio proceso 3 milijonai avių per metus gali mirti lėtai nuo muselių paratizavimo. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog tai visai gera ir gyvūnus sauganti praktika, tačiau pati procedūra (odos pašalinimas ties uodega) yra be galo skausminga gyvūnui. Ji atliekama be nuskausminamųjų, sąmoningoms anvims. Po operacijos žaizda turi užgyti pati savaime. Pasitaiko ir taip, kad muselės į šią atvirą žaizdą deda kiaušinėlius ir avis vis dėlto užsikrečia. Taigi galite įsivaizduoti, kokias kančias patiria gyvūnas.

Šiomis dienomis yra sukurta ir vis dar bandoma sukurti alternatyvių, neskausmingų gyvūnui būdų išvengti muselių paratizavimo. Tačiau tokio pigaus ir efektyvaus, kaip mulesing dar nėra atrasta, todėl daugeliui ūkininkų norisi taikyti šį metodą.



Mūsų žiniomis, mulesing procesas yra uždraustas visose šalyse išskyrus Australiją. Todėl iš ten kilusią merino vilną reikėtų vertinti labai atidžiai. Konkretaus sertifikato, kuris paliudytų, jog nėra naudojamas mulesing, nėra. Yra atskiri sertifikatai, kurie paliudyja, jog avys auginamos etiškai, pagal tam tikrus standartus, nesukeliant skausmo. Jie konkrečiai nepaliudyja, jog nebuvo naudojamas mulesing, bet iš sertifikatų esmės galima daryti tokią išvadą. 

Daug kas pažįsta ir vertina Woolmark sertifikatą. Šis sertifikatas visiškai nedraudžia mulesing, tačiau jie daug investuoja ieškodami saugių alternatyvų.



Green Rose audinių pirkimo dokumentuose yra patvirtinta, jog vilnos auginimo procese nebuvo naudojamas mulesing. Mums asmeniškai yra tai labai svarbu ir renkamės audinių fabrikus, kurie naudoją vilnos žaliavą, užaugintą gyvūnams etiškuose ūkiuose. 

Taigi, jeigu estate merino vilnos drabužių gerbėjas ir jums svarbu, kaip yra užauginama vilna, ieškokite drabužio etiketėse arba pardavėjo pateiktoje informacijoje apie mulesing. Nerandate – klauskite. Tai parodysite, jog vis daugiau ir daugiau žmonių rūpi gyvūnų gerovė. Merino drabužių gamintojai bei pardavėjai į tai atkreips dėmesį ir ateityje rinksis mulesing free merino vilną.

Jeigu turite daugiau informacijos mulesing free klausimu, visada būsime dėkingi jeigu pasidalinsite čia komentaruose arba žinute mums ;)


Komentarai

Rašyti komentarą

Pastaba: HTML neverčiamas!

Įvertinti