Labai dažnai sutinkamas klausimas internetiniuose forumuose bei FB grupėse: kaip rengti kūdikį nakčiai? Kalbiname trijų vaikučių mamą Žemyną. Jos jauniausiai dukrytei dešimt mėnesių ir ji išbandė įvairius miego drabužėlių variantus, taip pat ir 100% merino vilnos apklotėlį bei miegmaišiuką.
Kaip rengti kūdikį nakčiai, kaip atrasti tinkamiausią kūdikiui miego temperatūrą, ar visiems mažyliams yra reikalinga šilta apranga – pasakoja Žemyna.
Iš esmės vieno atsakymo nėra ir nebus, viskas labai priklauso nuo temperatūros kambaryje, kuriame kūdikis miega bei žinoma, nuo paties kūdikio.
Reikia nepamiršti, kad nors kūdikiai ir nesugeba pirmaisiais mėnesiais reguliuoti savo kūno temperatūros, tačiau jie jau yra asmenybės - vieniems patinka miegoti šilčiau, kitiems vėsiau.
Mano pačios visi 3 vaikai yra labai skirtingi nuo pat gimimo. Visiems jiems būnant kūdikiais, skyrėsi ir miego aplinka. Geriausias sprendimas, kurį esu atradusi yra kūdikio miegui skirtas miegmaišis. Tiesa, niekada nesupratau, kodėl jie yra be rankovių, nes man pačiai atrodo baisiai nepatogu, todėl džiaugiausi turėdama miegmaišį ilgomis rankovėmis.
Visgi, dauguma knygų bei kitų šaltinių nurodo, kad optimali miegui kambario temperatūra yra 18-20 laipsnių. Nuo šio atskaitos taško ir pradėkime galvoti, kaip kūdikį aprengti.
Aš visada siūlau išmėginti kelis variantus, kol atrasite jūsų kūdikio mėgstamiausią. Pavyzdžiui, merino vilnos bodžiukas ilgomis rankovėmis ir merino vilnos miegmaišis ilgomis rankovėmis bei kojinytės - yra idealus variantas, kai kambaryje yra 20 laipsnių.
Tačiau gali būti, kad teks pasinaudoti ir užklotu, nes vaikas gali būti mėgėjas miegoti šilčiau. Tokiu atveju, jei naudojate užklotą, nepamirškite užkloto kraštų užkišti už čiužinio, kad kūdikis neužsitrauktų jo ant galvos.
Jei kambaryje yra dar vėsiau, tuomet prie bodžiuko ir miegmaišio dar pridėčiau ir šliaužtinukus. Jei šilčiau, naudočiau tik miegmaišį.
Žinoma, visko gali būti, kad kūdikis miegmaišio negalės pakęsti ir nuo to kentės ne tik jo miego kokybė, tačiau ir jūsų. Tada liks rinktis jam priimtinesnį variantą, pavyzdžiui tik bodžiuką bei šliaužtinukus ir užkloti užklotu. Nors retas kūdikis sugeba jo nenusispardyti. Beje, atkreipkite dėmesį, jei užklotas nuspardomas, galbūt kūdikis iš karto parodo, jog jam per karšta?
Kodėl aš renkuosi merino vilnos rūbelius, tikriausiai, ir taip aišku. Jie padeda reguliuoti kūdikio kūno temperatūrą, tad jis neperkais ir nesušals. Prisiminkite, jog ar vaikui šalta ar šilta suprasite ne pagal rankų ar kojų vėsumą, visada reikia tikrinti nugarytę. Ir pasikliaukite savo nuojauta!
Kūdikiui visada bus geriau vėsiau, nei per karšta, nes perkaitimas gali sukelti SKMS (staigios kūdikių mirties sindromas). Taip pat nepamirškite prieš miegą išvėdinti ir kambario – geriau miegosite ir jūs.
Kaip ir Žemyna pasakojo, kaip rengti mažylį nakčiai, reikia atsižvelgti, kokia oro temperatūra kambaryje ar lauke, kur kūdikis miega. Pasidalinsime keliais kūdikiui drabužių miegui variantais, iš kurių galėsite išbandyti ir atrasti jums tinkamiausią.
Kai aplinkos, kurioje miega kūdikis, temperatūra yra vėsesnė nei 18 laipsnių, rekomenduojame šiuos variantus:
Šliaužtinukas su pėdutėmis ir ilgomis rankovėmis + miegmaišiukas + apklotas
Berankoviai marškinėliai kūdikiui + šliaužtinukas su pėdutėmis ir ilgomis rankovėmis + apklotas
Kai aplinkos temperatūra 18-20 laipsnių
Bodžiukas – be rankovių maikutė + miegmaišiukas + apklotas
Šliaužtinukas su pėdutėmis ir ilgomis rankovėmis + apklotas
Kai aplinkos temperatūra 20 laipsnių ir daugiau
Merino vilnos arba merino vilnos su šilku miegmaišiukas + šiltos kojinytės
Merino vilnos su šilku bodžiukas ilgomis rankovėmis arba be rankovių + šiltos kojinytės
Kai aplinkos temperatūra 25-30 laipsnių
Merino vilnos arba merino vilnos su šilku apklotėlis
Kai aplinkos temperatūra yra pakankamai šilta, vis tiek rekomenduojame vaikutį apkloti pleduku arba aprengti vienu nestoru rūbeliu iš merino vilnos. Merino vilna turi puikių savybių prisitaikyti prie aplinkos ir palaikyti tinkamiausią kūno temperatūrą. Net kai yra šilta, merino vilna neleis kūnui perkaisti. Ne veltui senovėje žmonės rengdavosi merino vilnos drabužiais ne tik nuo šalčio, bet ir nuo didžiulio karščio. Taip apsisaugodavo nuo perkaitimo.
Visais aplinkos, kurioje miega naujagimis, temperatūrų variantais (ar šilta, ar šalta), apklotą (kaldrytę) naudokite tokį, kokį turite įsigiję savo mažyliui. Merino vilnos apklotėlis puikiai tiks, kai reikia papildomos šilumos, kelionėms, vežimėlyje, mašinoje, vaikštant po parduotuves ir panašiai. Merino vilnos apklotėlį galite naudoti ir vietoj įprastos kaldrytės namie, vaikučiui miegant. Ypač šiltesniu metų laiku, kai reikia kūdikį prikloti nuo nelaukto vėjuko bei suteikti šilumos bei jaukumo.
Pledukus galite rinktis iš 100% merino vilnos arba merino vilnos su šilku. Su šilku apklotėlis yra vėsesnis ir idealiai tinka karštomis vasaros dienomis.
Dalinamės mamos Ramunės mintimis apie apklotėlį:
Labiausiai mums patiko merino vilnos pledukas. Kažkoks stebuklas. Vaikui nei per karšta nei per šalta. O labiausiai merino vilnos pledukas šildė pirmom dienom, kai mažiukui reikėjo daug šilumos. Tai gavo visą šilumą netik nuo mamos, bet ir nuo Green Rose merino vilnos. Dar niekaip negaliu atsidžiaugt. Užkloji ir ramutis miega. Nereikia tu antklodžių storų (nors ant jų rašo vasarinė). Labai patogu, visur keliaujam su juo, nes ir į kėdutę telpa.
Jeigu kūdikį rengiate šiltą pavasarį arba vasarą, rekomenduojame rinktis kūdikio drabužėlius iš merino vilnos su šilku. Šie drabužėliai yra plonesni ir šiek tiek vėsesni, lyginant su 100% merino vilnos drabužėliais.
Ačiū Žemynai už pasidalintas mintis bei patarimus apie kūdikio drabužėlius miegui.
O kaip jūs rengiate kūdikius nakčiai? Pasidalinkite komentaruose po straipsniu.