Šlapimo pūslės uždegimas arba kitaip vadinamas ūminis cistitas – tai viena nemaloniausių ligų. Nors apie ją dažniausiai kalba moterys, tačiau šis uždegimas ir būna pas vyrus.
Internete daugybę straipsnių, kaip gydytis šalimo pūslės uždegimą įvairiomis priemonėmis. Taigi, nepasakosime šiame straipsnyje, kaip gydytis. Susirgus būtinai rekomenduojame kreiptis į šeimos gydytoją. Tačiau mes pasidalinsime būdais, kaip galima būtų jo išvengti. Juk visada geriau nesusirgti, nei jau susirgus gydytis.
Šlapimo pūslės susirgimo simptomai yra gana nemalonūs: dažnas ir labai skausmingas šlapinimasis, nors atrodo, jog yra didelis noras šlapintis, bet iš tikrųjų yra pasišlapinama tik keli lašiukai, šlapimas gali būti su krauju arba net pūliais ar gleivėmis. Taigi, ką daryti, jog išvengtume šios ligos?
Norint išsiaiškinti, kaip saugotis ligos, reikia truputėlį pažinti, kodėl ji atsiranda. Kokios sąlygos įtakoja, jog liga staiga užklumpa. Nesame gydytojai ir nesigilinsime į detales ligos atsiradimo priežastis, tačiau turite žinoti šiuos pagrindinius dalykus:
✔ šlapimo pūslėje bakterijų nėra – todėl sveiko žmogaus šlapimas yra sterilus;
✔ bakterijoms patekus į šlapimo takus, organizmas greitai sureaguoja ir bakterijas pašalina;
✔ jeigu žmogaus imuninė sistema susilpnėja, bakterijų iš šlapimo takų nepašalina ir suserga ūminiu cistitu;
✔ ūminį cistitą būna įtakoja ir kitos ligos (retesni atvejai).
Taigi, ką kiekvienas žmogus, norintis išvengti šlapimo pūslės uždegimo, turi daryti du pagrindinius dalykus – palaikyti stiprią imuninę sistemą ir vengti bakterijų patekimo į šlapimo takus.
Kas jau yra sirgę šia nemalonia liga, patvirtins, jog dažniausiai susergama, kai šiek tiek sušąlama – sušalo kojos, pūtė vėjas „po sijonu“, sėdėjo ant šalto pagrindo, maudėsi vėsiame ežero, jūros, baseino vandenyje (čia iš viso tyko du pavojai – bakterijos bei tikimybė peršalti). Tai reiškia, jog sušalus, šiek tiek nusilpsta imuninė sistema ir nebepavyksta kovoti su bakterijomis, patekusiomis į šlapimo takus.
Vadovaudamiesi šiais patarimais, tikrai sumažinsite ūminio cistito susirgimo tikimybę:
✔ visada gerkite daug vandens. Tai ne tik sveika visam jūsų kūnui, bet ir gali padėti laiku atsikratyti šlapimo pūslės uždegimo sukeliančių bakterijų;
✔ moterims, šlapinantis ir tuštinantis, rekomenduojama nusivalyti iš priekio į galą. Tokiu būdu išvengsite daugybę bakterijų plitimo į šlapimo takus bei šlapimo pūslę;
✔ pasimaudžius ežere, jūroje, upėje, baseine – nors šiek tiek nusišlapinkite;
✔ po lytinių santykių, būtinai nusiprauskite;
✔ naudokite natūralaus pluošto apatines kelnaites. Rekomenduotinos platesnės kelnaitės (ne stringai);
✔ atvėsus orams, renkitės šiltai, jog nesušaltumėte kojų, bei apatinės kūno dalies. Pasirūpinkite šiltomis apatinėmis kelnėmis arba šortukais. Šiuo atveju puikiai tiks merino vilnos apatinės kelnės arba šortukai.
Termo apatinės kelnės bei šortukai yra 100% natūralaus pluošto ir gana šilti, jog apsaugotų jus nuo kūno apatinės dalies sušalimo. O be to, merino vilnos audinys yra gana plonas. Tokias apatines kelnes bei šortukus galite dėvėti prie bet kurių drabužių:
✔ tiks ir prie sijonų – merino vilnos apatinės kelnės bus vietoj plonų ir visiškai nešildančių pėdkelnių;
✔ tiks prie plonų kostiumėlio arba storų kitokių viršutinių kelnių. Merino vilnos apatinės kelnės arba šortukai tokie ploni, jog juos dėvint po kitomis kelnėmis, nesijausite per daug prisirengę bei jūsų judesiai nebus suvaržyti. Merino vilna dėvima prie kūno, palaikys tinkamiausią temperatūrą ir neleis peršalti;
✔ apatiniai merino vilnos šortukai – jie tokie ploni ir šilti, jog tiks ne tik prie ilgesnių sijonų, bet ir po vestuvinėmis suknelėmis. Taip – dažnai merino vilnos baltos spalvos šortukai yra dėvimi nuotakų, kai vestuvės išpuola gana šaltą ar vėjuotą dieną.
✔ merino vilnos apatinės kelnės arba šortukai puikiai tiks į žygį į gamtą, išvyką su baidarėmis ir panašiai, kai oras yra vėsus. Merino vilnos apatinis drabužis neleis peršalti. Nejausite vėsumos, atsisėdus ant vėsaus pagrindo. Bus šilta miegoti palapinėje.
Jeigu bijote, jog gal aktyvioje veikloje merino vilnos apatiniai drabužiai bus per šilti, suprakaituosite ir vėliau bus nejauku su drėgnais drabužiais toliau veikloje, žinokite, jog merino vilna sugeria į save daug drėgmės, bet pati jaučiasi posausė. Taigi, net ir suprakaitavus aktyvioje veikloje, vėliau galėsite nebijoti sušalti, nes merino vilna toliau šildys jūsų kūną, o drėgmės praktiškai nesijaus, ji bus gana greitai išgarinta.
Prieš kelis metus turėjome klientę, kuri užsiėmė jodinėjimu. Ji pasakojo, jog pajodinėjus, reikia iš karto sutvarkyti savo žirgą. Nėra laiko kada persirengti, nors pats būni suprakaitavęs ir šlapias. Šiuo atveju jai labai pagelbėjo merino vilnos apatinė maikutė, kuri po jodinėjimo jautėsi vis tiek sausa. Todėl vėliau, net pūstelėjus skersvėjo vėjeliui, gali būti ramus, jog nesušalsi.
Jeigu vis tik atrodo merino vilnos apatiniai drabužiai per šilti, tuomet galite rinktis dar jaukesnius, švelnesnius ir malonesnius merino vilnos su šilku apatinius drabužius.
Kaip jau ir minėjome, šlapimo pūslės uždegimas yra ne tik moterų, bet ir vyrų problema. Todėl ir vyrai turėtų savimi pasirūpinti. Laikytis patarimų bei vietose, kur gali peršalti – dėvėti merino vilnos apatines kelnes.
Tai nėra medicininį išsilavinimą turinčio žmogaus straipsnis apie šlapimo pūslės uždegimą. Tai yra moterų gyvenimiškos patirties bei gydytojų straipsnių žinių paremtas straipsnis, ką daryti, jog išvengtume ūminio cistito.
Labai būsime dėkingi, jeigu komentaruose po straipsniu pasidalinsite daugiau jūsų išbandytų ir patikrintų būdų, kaip išvengti šlapimo pūslės uždegimo.